Przejdź do głównej zawartości

Pascha straciatella



Moja pierwsza pascha, z domowego twarożku z kawałkami czekolady, migdałami, rodzynkami i nutą pomarańczy - czyli najlepsza pascha na świecie! :)

W tym roku po raz pierwszy postanowiłam zrobić paschę. Nie było w mojej rodzinie takiej tradycji, nigdy też u nikogo znajomego jej nie jadłam, więc sama postanowiłam wprowadzić ją do Wielkanocnego menu.

Moja dzisiejsza pascha (bo mam zamiar zrobić jeszcze kilka wariacji przed świętami) zrobiona jest na bazie mleka ze śmietaną i jajkami, czyli na domowym twarożku.

Do formowania naszej paschy będziemy potrzebować pojemniczek z dziurkami na spodzie, czyli np.doniczkę, starą foremkę, lub plastikowy pojemniczek. Dziurki w dnie muszą być aby odsączyć nadmiar serwatki. Potrzebujemy również gazę, lub ściereczkę o wyraźnej fakturze materiału. Pascha odciskając się w formie wyłożonej gazą bądź ściereczką przyjmie ciekawy wzór :)


Potrzebujemy:

1 l mleka 3,2%
250 ml śmietany 12-18%
3 jajka

100 g miękkiego masła
4-5 łyżek cukru pudru

1 łyżka rodzynek
1 łyżka migdałów
1 łyżka tartej skórki pomarańczowej
1 łyżka wiórków czekoladowych, lub posiekanej czekolady gorzkiej
2 łyżeczki ekstraktu pomarańczowego


Wykonanie:

W dużym garnku zagotowujemy litr mleka. W osobnej miseczce ubijamy na gładką masę jajka ze śmietaną. Ubitą śmietanę powoli wlewamy do gotującego się mleka. Cały czas mieszamy powoli aż zacznie się wytrącać twarożek. mleko gotujemy do momentu gdy gotujące się mleko stanie się lekko żółtawą serwatką z wyraźnym pływającym twarożkiem.

Sitko wykładamy gazą lub ściereczką i wylewamy na nie cały twarożek wraz z serwatką. Odcedzamy a następnie odkładamy do całkowitego odsączenia i ostudzenia.

W misie miksera ubijamy masło z cukrem pudrem, a następnie po łyżce dodajemy cały ostudzony ser. Gdy wszystko nam się ładnie połączy, dodajemy ekstrakt pomarańczowy, skórkę, migdały i rodzynki i wszystko razem miksujemy do połączenia. Dodajemy wiórki czekoladowe lub posiekaną czekoladę i mieszamy łyżką.

Foremkę (doniczkę, pojemniczek) z dziurkami w dnie wykładamy zwilżoną gazą, lub ściereczką a następnie równo wypełniamy masą serową. Na wierzchu również przykrywamy gazą lub końcami ściereczki, a następnie przyciskamy talerzykiem i obciążamy np. słoikiem z wodą.

Odstawiamy najlepiej na całą noc do stężenia i odcieknięcia resztek serwatki w chłodne miejsce.



Wpis bierze udział w akcji:

Komentarze

  1. Może wkońcu zrobię, bo generalnie chyba nie jest aż takie trudne. Choć boję się że sknocę coś przy gotowaniu mleka ;/.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy jeszcze nie jadłam paschy- u mnie też nie było tej tradycji, a szkoda! Jak patrzę na Twoją paschę, to stwierdzam, że z chęcią bym spróbowała. Wygląda pięknie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie ma co się bać dziewczynki! :) Twarożek z mleka jeśli dodaje się jajka to uda się zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też w tym roku chciałabym zrobić Paschę, czy ona smakuje jakoś podobnie do sernika?

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno jest pewną szybszą alternatywą. Serników jest baaaardzo dużo więc do jakiegoś na pewno jest podobna :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mmmmm nigdy nie jadłam, ale wygląda i brzmi bardzo kusząco, więc chyba będę musiała spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Właśnie takiego przepisu szukałam - gdzie trzeba samemu zrobić twaróg (bo w Dk twarogu nie dostaniesz...). Świetna :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ależ smakowicie ta Twoja pascha wygląda - ten kawałek ja porywam!:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Idealny rosół - baza pod wszystkie zupy

Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu. Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret. Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas. Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw. Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny. Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy. Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę. Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku. Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietrus...

Kaczka z grzybami

Pieczona kaczka faszerowana grzybami z kaszą gryczaną. Czyli niebo w gębie :) Nastał czas grzybobrania. Ostatnimi dniami chodzę na grzyby praktycznie codziennie. Ususzonych grzybów mam już około 2 kilogramów suszu! :) Uwielbiam grzyby w każdej postaci i w każdej ilości, dlatego postanowiłam połączym moje ulubione grzyby z fantastycznym mięsem kaczki. Do tego połączenia idealnie komponuje się kasza gryczana. Potrzebujemy: 1 kaczka ok 2 kg 300-400 g świeżych grzybów 200 g kaszy gryczanej 2 łyżeczki majeranku 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka papryki słodkiej 1 łyżeczka grubo mielonego pieprzu 1 cebula Wykonanie: Kaczkę potrzebujemy zamarynować 24 godziny wcześniej niż zamierzamy ją upiec, lub co najmniej całą noc. Kaczkę myjemy i oczyszczamy, wykrajamy tłuszcz. Oczyszczoną i osuszoną kaczkę nacieramy mocno solą, pieprzem, papryką i majerankiem, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na 24h do lodówki. Zamarynowaną kaczkę przekładamy do otwartej brytfanny piers...

Rafaello na cieście francuskim

Słodkoooości! :) Ciasto jest wtedy, kiedy jest okazja. A okazja zawsze się znajdzie ;) Dziś rafaello na szybko, na gotowym cieście francuskim (ale możecie sami spróbować zrobić ;) z kremem budyniowo-kokosowym. Potrzebujemy: 2 opakowania budyniu (waniliowy, śmietankowy) 1/2 l mleka 100 g miękkiego masła 100 g wiórków kokosowych 50 g płatków migdałowych kilka łyżek cukru pudru płat ciasta francuskiego Wykonanie: Płat ciasta francuskiego przecinamy na pół i każdą połowę pieczemy około 15 minut w 200 stopniach, następnie dziurawimy widelcem aby je lekko spłaszczyć. Z 1/2 l mleka odlewamy 1 szklankę, resztę mleka zagotowujemy. W szklance zimnego mleka rozrabiamy budynie razem z cukrem pudrem. Do gotującego się mleka wlewamy rozrobione w mleku budynie i krótko zagotowujemy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliło, bo budynie będą bardzo gęste. Ugotowany budyń studzimy. Ostudzony budyń miksujemy na wysokich obrotach aż do uzyskania jednolitej masy, następnie dodaj...