Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu.
Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret.
Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas.
Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw.
Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny.
Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy.
Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę.
Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku.
Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietruszki oraz 1-2 gałązki selera naciowego lub zwykłego razem z listkami.
Podobno dobry rosół to taki, który gdy ostygnie lodówce to ma konsystencję galaretki, prawie można by go kroić nożem :) oznacza to, że z mięsa i warzyw wygotowało się wszystko co najlepsze i oddało do rosołu aromat i smak.

2 ćwiartki z kurczaka
3-4 duże marchewki
1 duża lub 2 mniejsze pietruszki
1/4 główki selera
1/2 pora
1 średnia cebula w łupinkach
4 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
2-3 goździki
6-8 ziaren pieprzu kolorowego
3-4 gałązki natki pietruszki
1-2 gałązki selera
Wykonanie:
Ćwiartki z kurczaka myjemy, oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu. Układamy na dnie garnka.
Marchewkę i pietruszkę obieramy i kroimy na 2-3 cm kawałki. Seler obieramy i kroimy w sporą kostkę. Warzywa wrzucamy do garnka. Natkę selera i pietruszki myjemy. Pora przecinamy wzdłuż na pół i płuczemy. Żeby z ugotowanego rosołu nie wyławiać kawałków ziół i warzyw, natkę pietruszki, selera, listki laurowe i przeciętego na pół pora wiążemy ciasno razem bawełnianą nitką i wkładamy do garnka.
Wrzucamy ziele, angielskie, goździki, pieprz i zalewamy zimną wodą tak, aby przykryła wszystko w garnku.
Garnek stawiamy na kuchence na najmniejszym ogniu i gotujemy.
Gdy rosół nam się zagotuje to na powierzchni mogą pojawić się tzw szumy czyli ścięte białko z mięsa. Należy to usunąć łyżką cedzakową lub małym sitkiem.
Rosół aby oddać wszystkie smaki powinien gotować się na małym ogniu około 3 godzin. Pod koniec gotowania możemy rosół posolić wedle uznania. Gotowy rosół zestawiamy z kuchenki i dajemy mu się uspokoić - opadną wtedy fragmenty mięsa i warzyw i stanie się klarowny.
Aby z rosołu przygotować intensywniejszy w smaku bulion, podstawa do sosów i zup - możemy rosołu nie solić. Wyjmujemy z garnka wszystko, pozostawiając czysty rosół i redukujemy na małym ogniu aż odparuje połowa płynu. Gotowy bulion odstawiamy aby się uspokoił a następnie przelwamy do np. słoika ( nie zlewając całości - na dnie garnka zostaną pozostałości po rosole) i możemy przechowywać w lodówce do kolejnego użycia.
Komentarze
Prześlij komentarz