Przejdź do głównej zawartości

Zapiekana zupa cebulowa


Zrobiło się modnie. Zrobiło się francusko ;) Zrobiło się cebulowo. Czyli ostatnio często goszcząca na polskich stołach francuska, zapiekana zupa cebulowa. Pyyyszna, rozgrzewająca, przyjemnie kremowa, pikantnie pieprzna. Doskonała na taki wieczór jak dziś - zimno, mgliście, mokro, ciemno i nieprzyjemnie. Moja zupa w wersji z ciastem francuskim, ale kolejną zrobię na pewno z grzankami, koniecznie czosnkowymi ;)

 Potrzebujemy:

0,5 kg cebuli, pokrojonej w piórka
1,5 litra esencjonalnego rosołu (ewentualnie 2 kostki rosołowe na 1,5 l wody)
2 kopiaste łyżki mąki
2 kopiaste łyżki masła
1/3 łyżeczki białego pieprzu
1 łyżeczka cukru
3 gałązki świeżego tymianku
150 ml białego wina
2 ząbki czosnku
100 gramów żółtego sera pokrojonego w długie cieniutkie paseczki
1 płat gotowego ciasta francuskiego
6 kokilek


 Wykonanie:

Na odrobinie masła przesmażamy pokrojoną w piórka cebulkę, aż nam się odrobinę zarumieni, posypujemy pieprzem i zalewamy winem, odparowujemy przez chwilkę, następnie przelewamy całą zawartość do garnka. Zalewamy rosołem, słodzimy, solimy do smaku jeśli rosół nie był wystarczająco słony. Wciskamy do wywaru 2 ząbki czosnku i gotujemy na małym ogniu.

Na patelni rozgrzewamy masło, wlewamy do masła na patelni dużą łyżkę wywaru cebulowego, zasypujemy mąką, przesmażamy delikatnie i wlewamy całość do zupy dokładnie mieszając, aby nie powstały grudki. Zupę gotujemy około 1/2 godziny aby "przeszło" smakami.

 Przygotowujemy kokilki, wlewamy do 3/4 wysokości kokilek zupę, posypujemy paseczkami sera, szczyptą posiekanego tymianku. Ciasto francuskie rozkładamy, wycinamy koła o średnicy odrobinę większej od brzegów kokilek. Nakrywamy kokilki ciastem francuskim, zaklejamy brzegi ( bardzo dobrze się trzyma). Tak przygotowaną zupkę zapiekamy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni bez termoobiegu. Na końcu na chwilkę możemy zwiększyć temperaturę, aby nam się lepiej ciasto przypiekło.

 Teraz wystarczy tylko wyjąć z piekarnika i gorące podawać na stół. Po przebiciu rumianego ciasta ukaże nam się przepyszna, kremowa zupka.





Komentarze

  1. Francuska cebulowa jest przepyszna:) do tej pory znałam tylko wersję z grzankami z bagietki! z ciastem musi być znakomita, muszę wypróbować ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo smaczna, wlasnie zrobilam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jutro robie na urodziny mam nadzieje ze bedzie pyszna jak dla mnie i dla gości

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo dobra polecam

    OdpowiedzUsuń
  5. BARDZO PYSZNA ZUPA !!!
    Ogromnie wszystkim polecam. Zrobiłam i jestem zachwycona! A przepis jest bardzo prosty !!!
    Zupa jest syta , a smakuje wyśmienicie ; )

    OdpowiedzUsuń
  6. pycha! polecammmm

    OdpowiedzUsuń
  7. Zupka za każdym razem smakuje, jest pyszna, tylko to ciasto nie zawsze wychodzi tak ładnie jak na zdjęciu. Dlaczego? Najczęściej zatapia się w zupie i robi się klucha. za niska temperatura? A może kokilkę posmarować jajkiem? Będę wdzięczna, z góry dziękuję za poradę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Może za dużo zupki w kokilce? Musi być trochę przestrzeni pomiędzy zupą, a ciastem - nie może się ciasto zamoczyć, ani dotykać do powierzchni zupy. Temperatura ok 180 stopni wystarczy w zupełności :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nareszcie znalazłam prosty przepis na tę wspaniałą zupę! Zastanawiam się tylko akiego wina najlepiej użyć? Słodkiego czy wytrawnego?
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. To zależy co kto lubi. Wydaje mi się, że najlepiej użyć wina półsłodkiego, lub półwytrawnego. Do zupy i tak dodajemy cukier więc warto samemu sprawdzić różne typy win :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Idealny rosół - baza pod wszystkie zupy

Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu. Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret. Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas. Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw. Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny. Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy. Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę. Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku. Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietrus

Spaghetti z pesto grzybowym

Dziś troszkę na leniucha, trochę z gotowego przepisu :) Danie lekkie, minimalistyczne, szybkie do przygotowania i przepyszne. Tradycyjne spaghetti z sosem pomidorowym, czy śmietanowym tak często króluje na naszych stołach, że czasem trzeba zjeść coś zupełnie innego :) Dlatego dziś powstało bardzo aromatyczne spaghetti z pesto, z grzybami, oliwą z oliwek i świeżo mielonym pieprzem. Potrzebujemy: 300 g makaronu spaghetti 1/3 szklanki oliwy z oliwek 1/3 szklanki wody z gotowania makaronu 1 opakowanie gotowego pesto grzybowego świeżo mielony pieprz (lub 3 ząbki czosnku ubite w moździerzu z kilkoma orzeszkami pini, 2 ziarnami jałowca i kilkunastoma listkami świeżej bazylii, szczyptą pieprzu cayene oraz solą, do tego kilka suszonych grzybków, obgotowanych i pokrojonych w drobną kosteczkę, 1 cebulka pokrojona w drobną kosteczkę, 1 łyżeczka rozmarynu) Wykonanie: Jeśli zakupiliśmy przyprawę do pesto z grzybami to przygotowujemy sos zgodnie z przepisem na opakowaniu. Je

Rafaello na cieście francuskim

Słodkoooości! :) Ciasto jest wtedy, kiedy jest okazja. A okazja zawsze się znajdzie ;) Dziś rafaello na szybko, na gotowym cieście francuskim (ale możecie sami spróbować zrobić ;) z kremem budyniowo-kokosowym. Potrzebujemy: 2 opakowania budyniu (waniliowy, śmietankowy) 1/2 l mleka 100 g miękkiego masła 100 g wiórków kokosowych 50 g płatków migdałowych kilka łyżek cukru pudru płat ciasta francuskiego Wykonanie: Płat ciasta francuskiego przecinamy na pół i każdą połowę pieczemy około 15 minut w 200 stopniach, następnie dziurawimy widelcem aby je lekko spłaszczyć. Z 1/2 l mleka odlewamy 1 szklankę, resztę mleka zagotowujemy. W szklance zimnego mleka rozrabiamy budynie razem z cukrem pudrem. Do gotującego się mleka wlewamy rozrobione w mleku budynie i krótko zagotowujemy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliło, bo budynie będą bardzo gęste. Ugotowany budyń studzimy. Ostudzony budyń miksujemy na wysokich obrotach aż do uzyskania jednolitej masy, następnie dodaj