Przejdź do głównej zawartości

Cukinia zapiekana pod beszamelem

Jesień za oknami - coraz częściej mamy ochotę na coś gorącego, sycącego, ale jednocześnie kolorowego, jak liście na drzewach :)

Jesień to również czas na zimowe przetwory: grzybki w occie, cukinie, dynie, konfitury, przeciery i soki pomidorowe, marynowanie ogóreczków i wszystkiego co tylko przyjdzie nam do głowy!

Już niedługo wrzucę przepisy na marynowane grzybki, przecier i sok pomidorowy, ale na dziś przygotuję coś na już!





Zapiekana cukinia, z mięsnym, kolorowym farszem, zapiekana pod beszamelem, posypana na koniec odrobiną sera. Mnóstwo aromatów, kolorów, smaków - niebo dla podniebienia.

Do farszu możemy wykorzystać wszystko to, co znajdziemy w przydomowych ogródkach: pomidory, cebulkę, pietruszkę, marchewkę, szczypiorek, cukinie, paprykę, wszelkie zioła jakie lubimy.
Mięsny farsz i sos beszamelowy dopełnią danie i stworzą sycący obiad.


Potrzebujemy:

2-3 młode cukinie lub kabaczki
500 g mięsa mielonego (najlepsza własnoręcznie mielona karkówka)
2-3 marchewki
1 pietruszka
2-3 pomidory
1 duża cebula
1/2 puszki kukurydzy konserwowej
1 papryka lub po 1/2 papryki w różnych kolorach
ok 1 szklanki bulionu
sól, pieprz
po 1 łyżce masła i oliwy do smażenia
zioła wedle uznania (świeża pietruszka, bazylia, oregano, tymianek, cząber)

Sos beszamelowy:

3 łyżki masła
2 czubate łyżki mąki
ok.  l mleka
sól
biały pieprz
gałka muszkatołowa



Wykonanie:

Cukinie obieramy, przecinamy wzdłuż na pół. Jeśli cukinie są małe to możemy pozostawić całą łódeczkę na jedną porcję - jeśli są większe, to przecinamy jeszcze na dwie połówki.
Łódeczki układamy w brytfannie i posypujemy solą, pieprzem i suszonymi ziołami (możemy również użyć gotowej przyprawy jak ziarenka smaku, czy vegeta)

Cukinie odkładamy aby zmiękła z przyprawami a my w tym czasie przygotujemy farsz.

Warzywa oczyszczamy. Marchewkę i pietruszkę ścieramy na dużych oczkach tarki, cebulkę kroimy w piórka, paprykę w paseczki. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy w drobną kosteczkę.

Na rozgrzanej patelni z łyżką masła i łyżką oliwy przesmażamy marchewkę i pietruszkę, po kilku minutach dodajemy cebulkę. Gdy się zeszkli dodajemy paprykę i pomidory. Gdy warzywa tylko lekko zmiękną dodajemy mięso mielone. Obsmażamy na sporym ogniu aż mięso się zetnie i zacznie pachnieć. Podlewamy wtedy całość bulionem, dodajemy kukurydzę, doprawiamy solą, pieprzem, ziołami i pod przykryciem dusimy około 15 minut, w razie potrzeby dolewając bulionu.

Gdy w tym czasie możemy zabrać się za beszamel - gdy go przygotujemy musimy go od razu użyć, więc nie róbmy go dużo wcześniej.

W garnku rozpuszczamy masło. Używając trzepaczki rozprowadzamy w nim mąkę i przesmażamy kilkanaście sekund, aż się zrobi gładka zasmażka. Garnek musimy trzymać na średnim ogniu, aby zbyt szybko sos nam nie gęstniał. Gdy mamy gotową zasmażkę to wlewamy powoli mleko. Najpierw około pół szklanki mleka energicznie rozprowadzamy z zasmażką. Sos będzie momentalnie gęstniał więc musimy go dokładnie rozcierać, aby nie było grudek. Dodajemy kolejną porcję mleka, około szklanki - i również rozprowadzamy dokładnie. Konsystencja sosu powinna przypominać budyń, lub być odrobinę rzadsza, jak gęsta śmietana. Gdy sos będzie gotowy doprawiamy go solą, dwoma szczyptami pieprzu białego oraz gałki muszkatołowej. Całość jeszcze raz dobrze mieszamy.


Wszystkie składowe dania mamy przygotowane - wystarczy je jedynie połączyć i zapiec.





Łódeczki cukinii wypełniamy farszem, następnie dokładnie polewamy sosem beszamelowym a następnie umieszczamy w piekarniku w 180 stopniach i zapiekamy aż beszamel się na wierzchu zezłoci - czyli około 40 minut.

Całość podajemy jako samodzielne danie, lub z białym ugotowanym ryżem.









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Idealny rosół - baza pod wszystkie zupy

Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu. Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret. Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas. Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw. Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny. Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy. Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę. Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku. Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietrus

Spaghetti z pesto grzybowym

Dziś troszkę na leniucha, trochę z gotowego przepisu :) Danie lekkie, minimalistyczne, szybkie do przygotowania i przepyszne. Tradycyjne spaghetti z sosem pomidorowym, czy śmietanowym tak często króluje na naszych stołach, że czasem trzeba zjeść coś zupełnie innego :) Dlatego dziś powstało bardzo aromatyczne spaghetti z pesto, z grzybami, oliwą z oliwek i świeżo mielonym pieprzem. Potrzebujemy: 300 g makaronu spaghetti 1/3 szklanki oliwy z oliwek 1/3 szklanki wody z gotowania makaronu 1 opakowanie gotowego pesto grzybowego świeżo mielony pieprz (lub 3 ząbki czosnku ubite w moździerzu z kilkoma orzeszkami pini, 2 ziarnami jałowca i kilkunastoma listkami świeżej bazylii, szczyptą pieprzu cayene oraz solą, do tego kilka suszonych grzybków, obgotowanych i pokrojonych w drobną kosteczkę, 1 cebulka pokrojona w drobną kosteczkę, 1 łyżeczka rozmarynu) Wykonanie: Jeśli zakupiliśmy przyprawę do pesto z grzybami to przygotowujemy sos zgodnie z przepisem na opakowaniu. Je

Rafaello na cieście francuskim

Słodkoooości! :) Ciasto jest wtedy, kiedy jest okazja. A okazja zawsze się znajdzie ;) Dziś rafaello na szybko, na gotowym cieście francuskim (ale możecie sami spróbować zrobić ;) z kremem budyniowo-kokosowym. Potrzebujemy: 2 opakowania budyniu (waniliowy, śmietankowy) 1/2 l mleka 100 g miękkiego masła 100 g wiórków kokosowych 50 g płatków migdałowych kilka łyżek cukru pudru płat ciasta francuskiego Wykonanie: Płat ciasta francuskiego przecinamy na pół i każdą połowę pieczemy około 15 minut w 200 stopniach, następnie dziurawimy widelcem aby je lekko spłaszczyć. Z 1/2 l mleka odlewamy 1 szklankę, resztę mleka zagotowujemy. W szklance zimnego mleka rozrabiamy budynie razem z cukrem pudrem. Do gotującego się mleka wlewamy rozrobione w mleku budynie i krótko zagotowujemy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliło, bo budynie będą bardzo gęste. Ugotowany budyń studzimy. Ostudzony budyń miksujemy na wysokich obrotach aż do uzyskania jednolitej masy, następnie dodaj