Przejdź do głównej zawartości

Przecier pomidorowo-czosnkowy



Sezon pomidorowy już jakiś czas temu dobiegł końca, jednak ja jeszcze do dziś przerabiam ostatnie partie przechowane z własnego ogródka. Odmiana pomidorów idealna do wszelkich przetworów to Elko - odmiana nieduża, o jajowatym kształcie, intensywnym zapachu i fenomenalnie słodkim smaku.

Potrzebujemy:

4 kg dojrzałych pomidorów
4 duże łyżku cukru
2 duże łyżki soli
1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
4 ząbku czosnku
1/2 szklanki oleju

Przecier pomidorowy przygotowuję w bardzo prosty sposób. Z około 4 kilogramów dojrzałych pomidorów otrzymuję 6-8 średnich słoiczków przecieru.
Pomidory obieram w bardzo przyjemny i prosty sposób, który poznałam dzięki Karolowi Okrasie w jednym z jego programów. Z umytego pomidora ostrym wycinamy miejsce po szypułce, a z drugiej strony przecinamy skórkę tworząc krzyżyk. Tak przygotowane pomidorku wrzucamy do wrzątku i chwilkę gotujemy aż skórki zaczną się zawijać. Następnie pomidorki  wrzucamy do zimnej wody, następnie obieramy ze skórek i kroimy w kosteczkę.

W dużym garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy pomidory, sól, cukier, pieprz oraz przeciśnięty przez praskę bądź starty na drobnej tarce czosnek i gotujemy. Możemy wykonać wersję przecieru dodając 2 łyżeczki ziół prowansalskich. Gdy całość nam się dobrze zagotuje, zmniejszamy moc palnika na minimum i jeszcze gotujemy kilka minut. Całość pomidorów z przyprawami miksujemy, blenderujemy bądź przecieramy przez sito na jednolity przecier.

Całość jeszcze raz zagotowujemy, aby było bardzo gorące i zalewamy do gorących słoików. Zakręcamy zakrętki "na pół gwizdka" i stawiamy słoiczki na nakrętkach na co najmniej pół godzinki. Po tym czasie dokręcamy nakrętki, stawiamy słoiczki nakrętkami do góry i zostawiamy do ostygnięcia.

Teraz pozostaje nam jedynie okleić etykietkami i wstawić do spiżarni na zimę :)

Pamiętajmy o etykietach, bo jeśli robimy przecier z pomidorów z ziołami prowansalskimi, czosnkiem, bądź jedynie z solą i cukrem to możemy mieć zimą problem w rozpoznaniu który przecier jest który. Zawsze piszmy datę, gdyż taki przecier postoi nam najwyżej dwa lata.



Komentarze

  1. Przecier pewnie pyszny ale ja mam ale/!/ Trochę bardziej pracochłonne ale zdrowsze a równie pyszne mogą być przeciery z pomidorów nieobieranych wcześniej ze skórki. Pomidor to skarbnica likopenu a najwięcej jest go przy skórce i im dłużej dusimy pomidory tym więcej likopenu zostaje w przecierze a skórka i tak zostaje w przecieraku- nie polecam blendowania. Aha ja dziś zrobiłam Twój przecier ale trochę po swojemu czyli twój przepis ale duszenie ze skórą i przecieranie i rzeczywiście jest pyszny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Idealny rosół - baza pod wszystkie zupy

Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu. Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret. Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas. Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw. Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny. Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy. Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę. Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku. Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietrus

Spaghetti z pesto grzybowym

Dziś troszkę na leniucha, trochę z gotowego przepisu :) Danie lekkie, minimalistyczne, szybkie do przygotowania i przepyszne. Tradycyjne spaghetti z sosem pomidorowym, czy śmietanowym tak często króluje na naszych stołach, że czasem trzeba zjeść coś zupełnie innego :) Dlatego dziś powstało bardzo aromatyczne spaghetti z pesto, z grzybami, oliwą z oliwek i świeżo mielonym pieprzem. Potrzebujemy: 300 g makaronu spaghetti 1/3 szklanki oliwy z oliwek 1/3 szklanki wody z gotowania makaronu 1 opakowanie gotowego pesto grzybowego świeżo mielony pieprz (lub 3 ząbki czosnku ubite w moździerzu z kilkoma orzeszkami pini, 2 ziarnami jałowca i kilkunastoma listkami świeżej bazylii, szczyptą pieprzu cayene oraz solą, do tego kilka suszonych grzybków, obgotowanych i pokrojonych w drobną kosteczkę, 1 cebulka pokrojona w drobną kosteczkę, 1 łyżeczka rozmarynu) Wykonanie: Jeśli zakupiliśmy przyprawę do pesto z grzybami to przygotowujemy sos zgodnie z przepisem na opakowaniu. Je

Rafaello na cieście francuskim

Słodkoooości! :) Ciasto jest wtedy, kiedy jest okazja. A okazja zawsze się znajdzie ;) Dziś rafaello na szybko, na gotowym cieście francuskim (ale możecie sami spróbować zrobić ;) z kremem budyniowo-kokosowym. Potrzebujemy: 2 opakowania budyniu (waniliowy, śmietankowy) 1/2 l mleka 100 g miękkiego masła 100 g wiórków kokosowych 50 g płatków migdałowych kilka łyżek cukru pudru płat ciasta francuskiego Wykonanie: Płat ciasta francuskiego przecinamy na pół i każdą połowę pieczemy około 15 minut w 200 stopniach, następnie dziurawimy widelcem aby je lekko spłaszczyć. Z 1/2 l mleka odlewamy 1 szklankę, resztę mleka zagotowujemy. W szklance zimnego mleka rozrabiamy budynie razem z cukrem pudrem. Do gotującego się mleka wlewamy rozrobione w mleku budynie i krótko zagotowujemy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliło, bo budynie będą bardzo gęste. Ugotowany budyń studzimy. Ostudzony budyń miksujemy na wysokich obrotach aż do uzyskania jednolitej masy, następnie dodaj