Nie mogę nigdzie dostać podrobów z dziczyzny ani mięsa, a marzył mi się typowy bigos myśliwski z dziczyzną.
Z dostępnych mięs, wędlin i przypraw uzyskałam smak, który przypomina typowy, staropolski bigos, z dużą ilością grzybów, z mięsem wołowym, jałowcem i czerwonym winem.
Do jednego składnika nie mogę się przekonać - suszone, lub wędzone śliwki.
Nie pasują mi w bigosie, nie umiem się przełamać, więc moja wersja jest bezśliwkowa ;)
Potrzebujemy:
2 kg kapusty kiszonej
garść suszonych grzybów (kapelusze)
1 łyżeczka ziaren jałowca
1/2 kg kiełbasy jałowcowej, lub mocno wędzonej
200 ml wina czerwonego, wytrawnego
1 łyżeczka pieprzu czarnego
1/2 łyżeczki soli
2-3 gałązki świeżego rozmarynu
4-5 łyżek smalcu
2 cebule
1 łyżeczka pieprzu kolorowego w ziarnach
2 liście laurowe
1/2 łyżeczki kminku (mielonego, lub rozgnieconego w moździeżu)
3-4 ziarna ziela angielskiego
Wykonanie:
Kapustę ( ja używam własnej, domowej kapusty kiszonej) płuczemy kilkukrotnie na przemian w zimnej i ciepłej wodzie. Następnie wrzucamy ją do garnka i zalewamy zimną wodą, Gotujemy na małym ogniu przez około 1 godzinę.
W tym czasie suszone grzyby płuczemy pod bieżącą wodą, następnie zalewamy wodą, około 1/2 litra. Do grzybów wrzucamy liście laurowe, jałowiec, pieprz w ziarnach, ziele angielskie oraz rozmaryn delikatnie posiekany. Całość zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu około pół godziny. Na koniec dodajemy sól, rozpuszczamy ją i wywar zestawiamy z ognia.
Grzyby wyjmujemy z wywaru i kroimy na niezbyt małe kawałki.
Ugotowaną kapustę odcedzamy i z powrotem stawiamy w garnku na ogniu. Wlewamy wywar z grzybów razem z przyprawami oraz posiekane grzyby.
Kiełbasę kroimy w półplasterki, cebulę również siekamy w półplasterki i przesmażamy na 2 łyżkach smalcu. Rumianą kiełbasę z cebulą wrzucamy do kapusty.
Mięso wołowe kroimy w kostkę 2x2cm, wrzucamy na rozgrzany smalec, oprószamy mąką i przesmażamy na sporym ogniu na rumiano. Pod koniec smażenia mięso podlewamy kilkoma łyżkami wina, chwilkę dusimy i całość przelewamy do kapusty, a także dolewamy resztę wina. Dosypujemy teraz mielony kminek i mielony pieprz, oraz ewentualnie sól do smaku.
Kapusta ze wszystkimi dodatkami powinna dusić się co najmniej 2 godziny na maleńkim ogniu, pod przykryciem. Co jakiś czas bigos powinniśmy przemieszać, aby nam się nie przypalił.
Komentarze
Prześlij komentarz