Przejdź do głównej zawartości

Ciasto chlebowe na pizzę (cienkie)



Pyszne, cienkie, chrupiące na wierzchu, delikatnie miękkie w środku ciasto na tradycyjną włoską pizzę.
Rodzajów ciast jest bardzo dużo, ale choćby 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodane do ciasta zmieniają jego smak diametralnie,  tak samo jak rozpuszczenie drożdży w wodzie, lub w mleku.
Dziś przepis na cienkie i chrupiące ciasto, równe na środku, z wyraźnym brzegiem.

Pomysł na ciasto zaczerpnięty z książki "Kuchnia włoska" Wyd. Olesiejuk


Potrzebujemy:

1/3 kostki świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka suszonych)
100 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka cukru
1 szklanka mąki
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka ziół prowansalskich


W miseczce łączymy ciepłą wodę z cukrem i drożdżami (zarówno z suszonymi jak i ze świeżymi), mieszamy a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut. W sezonie grzewczym wystarczy postawić miseczkę blisko grzejnika.
Gdy drożdże nam się spienią oznacza to że zaczęły rosnąć. Dodajemy w tym momencie oliwę oraz zioła prowansalskie i mieszamy.
Na blat przesiewamy mąkę z solą, po środku robimy dołeczek i wlewamy mieszankę drożdży i przypraw, a następnie łączymy ze sobą, zagniatając jednolite ciasto. Wyrabiamy około 5 minut, a następnie odstawiamy do pierwszego wyrastania. Najlepiej włożyć ciasto do szczelnie zamykanego pudełka wcześniej nasmarowanego oliwą, lub do natłuszczonego woreczka foliowego (czas wyrastania około 40-60 minut w ciepłym miejscu).
Po tym czasie ciasto wyrabiamy tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza z ciasta ( będzie równe i cienkie przy pieczeniu), następnie odstawiamy do pojemnika lub folii na drugie wyrastanie na około 30 minut.
Po tym czasie zagniatamy po raz ostatni ciasto, formujemy je w kulę a następnie równomiernie rozgniatamy je w pożądany kształt ta gładko, możemy również je rozwałkować. Na końcu brzegi ciasta podwijamy tak, aby były wyższe od całego spodu. Tak przygotowane ciasto jest gotowe do pieczenia.
Ciasta nie trzeba podpiekać przed położeniem składników. Od razu możemy posmarować je sosem pomidorowym, posypać serem oraz ulubionymi składnikami.
Najlepiej na blasze rozłożyć papier do pieczenia a następnie ciasto.

Pizzę pieczemy na ruszcie 1 niżej od środkowego w około 200-220 stopniach przez około 15-20 minut.



Jeśli zależy nam na szybszym sposobie na ciasto do pizzy wystarczy po pierwszym wyrastaniu ciasta zagnieść je i od razu formować w pizzę. Ciasto będzie bardziej rosło i może mieć nierównie pęcherzyki, ale na pewno będzie pyszne.



Na podanych zdjęciach wariacja włosko-wietnamska, czyli pizza z grzybkami mun ;)

Składniki:

Ciasto chlebowe
ser żółty, mozzarella, lub inny ulubiony
garść suszonych grzybków mun
2 łyżki kukurydzy
2 łyżki groszku
2 łyżki kiełków bambusa
1/2 papryki
1/2 pora
garść strączków zielonej i żółtej fasolki
1/2 marchewki
1 cebula
2 łyżki keczupu

Wykonanie:

Przygotowujemy ciasto chlebowe. Składniki kroimy w paseczki, lub półplasterki. Możemy wykorzystać warzywa mrożone, lub gotową mieszankę chińską/wietnamską. Grzybki mun zalewamy posolonym wrzątkiem i odstawiamy do namoczenia na 10-15 minut. Cebulkę oraz pora kroimy w półplasterki, marchewkę oraz paprykę w paseczki. Ser ścieramy na grubych oczkach tarki.

Przygotowany spód do pizzy smarujemy keczupem, posypujemy połową sera. Następnie równomiernie posypujemy warzywami, na koniec odsączamy grzybki mun (jeśli są w dużych kawałkach to kroimy je na paseczki) i posypujemy nimi pizzę. Na koniec posypujemy całość resztą sera.
Wkładamy pizzę do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 200 stopniach przez około 20 minut.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Idealny rosół - baza pod wszystkie zupy

Żeby nauczyć się gotować - trzeba najpierw opanować gotowanie rosołu. Esencjonalny rosół jest bazą kuchni polskiej, wszystkich jej klasycznych zup, sosów, galaret. Najważniejszą zasadą przy gotowaniu rosołu jest... czas. Dobry rosół musi mieć czas, żeby nabrać smaku mięsa, warzyw, przypraw. Testowałam różne rodzaje mięsa, zarówno drobiowego, jak i z dodatkiem wołowiny. Idealny rosół wyjdzie nam nawet na samym drobiu, jeśli odpowiednio go przyprawimy. Dla mnie najlepsze do rosołu są ćwiartki z kurczaka, oczyszczone z nadmiaru tłuszczu. Jeśli chcemy aby rosół był chudszy, możemy usunąć również skórkę. Aby rosół był aromatyczny ja dodaję ziele angielskie, liście laurowe, pieprz kolorowy w ziarnach oraz 2-3 goździki. Z warzyw używam marchewkę, pietruszkę kawałek selera, kawałek pora, oraz podpieczoną na suchej patelni cebulkę razem z łupinkami. Podpieczona cebula nadaje rosołowi koloru, pięknego zapachu i smaku. Do wywaru dodaję również kilka gałązek świeżej natki pietrus

Spaghetti z pesto grzybowym

Dziś troszkę na leniucha, trochę z gotowego przepisu :) Danie lekkie, minimalistyczne, szybkie do przygotowania i przepyszne. Tradycyjne spaghetti z sosem pomidorowym, czy śmietanowym tak często króluje na naszych stołach, że czasem trzeba zjeść coś zupełnie innego :) Dlatego dziś powstało bardzo aromatyczne spaghetti z pesto, z grzybami, oliwą z oliwek i świeżo mielonym pieprzem. Potrzebujemy: 300 g makaronu spaghetti 1/3 szklanki oliwy z oliwek 1/3 szklanki wody z gotowania makaronu 1 opakowanie gotowego pesto grzybowego świeżo mielony pieprz (lub 3 ząbki czosnku ubite w moździerzu z kilkoma orzeszkami pini, 2 ziarnami jałowca i kilkunastoma listkami świeżej bazylii, szczyptą pieprzu cayene oraz solą, do tego kilka suszonych grzybków, obgotowanych i pokrojonych w drobną kosteczkę, 1 cebulka pokrojona w drobną kosteczkę, 1 łyżeczka rozmarynu) Wykonanie: Jeśli zakupiliśmy przyprawę do pesto z grzybami to przygotowujemy sos zgodnie z przepisem na opakowaniu. Je

Rafaello na cieście francuskim

Słodkoooości! :) Ciasto jest wtedy, kiedy jest okazja. A okazja zawsze się znajdzie ;) Dziś rafaello na szybko, na gotowym cieście francuskim (ale możecie sami spróbować zrobić ;) z kremem budyniowo-kokosowym. Potrzebujemy: 2 opakowania budyniu (waniliowy, śmietankowy) 1/2 l mleka 100 g miękkiego masła 100 g wiórków kokosowych 50 g płatków migdałowych kilka łyżek cukru pudru płat ciasta francuskiego Wykonanie: Płat ciasta francuskiego przecinamy na pół i każdą połowę pieczemy około 15 minut w 200 stopniach, następnie dziurawimy widelcem aby je lekko spłaszczyć. Z 1/2 l mleka odlewamy 1 szklankę, resztę mleka zagotowujemy. W szklance zimnego mleka rozrabiamy budynie razem z cukrem pudrem. Do gotującego się mleka wlewamy rozrobione w mleku budynie i krótko zagotowujemy. Trzeba uważać, żeby się nie przypaliło, bo budynie będą bardzo gęste. Ugotowany budyń studzimy. Ostudzony budyń miksujemy na wysokich obrotach aż do uzyskania jednolitej masy, następnie dodaj